ViewMain Menu
logo
parents
teachers/staff
students
community
facebook
twitter
Tout 1
Tout 2
Tout 3
Tout 4
Tout 5
Link to Photo galleries
Tout 7
alumni association
    Tout 1
    Tout 2
    Tout 3
    Tout 4
    Tout 5
    Link to Photo galleries
    Tout 7
    alumni association
2019 Warrior Awards Athletics Ceremony

 people at warrior awards ceremony
See Photo Gallery

On June 4, the first annual Warrior Awards athletics ceremony recognized student-athletes for some notable achievements during their 2018-2019 seasons.

Guest speaker Mr. Robert Zanot, a former Chenango Valley coach and teacher, shared a speech entitled “What I Have Learned” to help kick off the event. “Your success will compare to how you do in comparison to your expectations,” Mr. Zanot shared as part of his inspiring message.

The following awards and recognitions were also shared during the event:

TEAM

CHAMPIONSHIP

Speaker

Fall

Boys Golf

*SECTION IV CLASS C CHAMPIONS

*PARTICIPANTS IN STATE QUALIFIERS
   -Thomas Christoffersen 

Coach Collins

Cheer

*STAC CHAMPIONS – DIVISION II

Coach Rinker

Girls Cross Country

*STAC EAST CHAMPIONS

Coach Jones

JV Girls Soccer

*STAC EAST CHAMPIONS

Coach Hayes

Girls Swim

*STAC EAST CHAMPIONS

*SECTION IV CLASS B CHAMPIONS

*STATE QUALIFIERS

     – Paige Lettera - 200 Medley Relay, 200 Freestyle & 100 Butterfly

     – Taylor Potenziano - 200 Medley Relay

     – Lindsey Rice - 200 Medley Relay & 100 Breaststroke

     – Tori Whidden - 200 Medley Relay

Coach Frayer

Girls Tennis

*PARTICIPANTS IN STATE QUALIFIERS

     – Doubles – Claire Harvey & Katerina Retzlaff

     – Singles – Alexa Attleson

Coach Price

Winter

Boys Swim

*STAC EAST CHAMPIONS

*STATE QUALIFIERS

– Peyton Broderick - 200 Medley Relay, 200 Freestyle, 500 Freestyle & 400 Freestyle Relay

– James Bush - 200 Medley Relay

– Elijah LanFear - 200 Medley Relay, 100 Freestyle & 400 Freestyle Relay

– Dawson Palmer - 400 Freestyle Relay

– Michael Schultz - 200 Medley Relay, 100 Butterfly & 400 Freestyle Relay

Coach Frayer

Cheer

*SECTION IV – DIVISION II (SMALL SQUAD) CHAMPIONS

*STATE QUALIFIERS

Coach Rinker

Indoor Track

*SECTION IV DIVISION II CHAMPIONS

    – Mallorie Turner – Triple Jump                                       

     – Michael Godbay – Long Jump

*STATE QUALIFIERS

     – Mallorie Turner – Triple Jump

     – Michael Godbay – Long Jump - 55M

Coach Hope

JV Girls Bowling

*STAC EAST CHAMPIONS

Coach Ostrander

Wrestling

*STAC CHAMPION

      – Colsten Volpe

*STATE QUALIFIERS

      – Nathan Lehr

      – Brady Hope

Coach Riquier

Spring

JV Girls Softball

*STAC EAST CHAMPIONS

Coach Edmondson

Track

*STAC CHAMPION

     – Mallorie Turner

*SECTION IV CLASS C CHAMPIONS

     – Mallorie Turner – Triple Jump

     – Jenna Castellucci – Disc

*PARTICIPANTS IN STATE QUALIFIERS

      – Michael Godbay – 4x100, 100m, Long Jump

      – Kyle Ferris – 4x100, 100m

      – Dominic Mastronardi – 4x100

      – Nathan Klein – 4x100

      – Thomas Eccleston – 110 hurdles, 400 hurdles

      – Lucas Hoyt – Steeple

      – Liana Carman – 4x100

      – Mallorie Turner – 4x100, Triple Jump (Champ), Long Jump

      – Kiara Backus – 4x100, 100m

      –  Alyvia Brown – 4x100, 100m

      – Sarah Lamoreaux – High Jump

      – Jenna Castellucci – Disc

Coach Klein

Coach Wilson

Coach Patterson


  • Chenango Valley has qualified as a New York State Public High School Athletic Association (NYSPHSAA) “School of Excellence.” This means Chenango Valley Athletics had at least 75 percent of varsity teams meet the qualifications to be a NYSPHSAA scholar-athlete team throughout the 2018-19 school year. Each scholar-athlete team was recognized at the ceremony. Way to go, Warriors!

  

  • The Chenango Valley Athletic Club recognized Chenango Valley High School three-sport athletes who participated in a fall, winter and spring sport. Great job to the following three-sport athletes:

 Nathan Aylward

Peyton Broderick

Jenna Castellucci

Maia Chapman

Brian Chong

Ethan Clark

Brianna Corbin

Ellis Cleveland

Owen Craig

Zachary Crooks

Grace Elliott

Dylan Ferry

Anthony Forbidussi

Connor Frey

Caleb Frost

Michael Godbay

Brady Hope

Lucas Hoyt

Nathan Klein

Travis Kraack

Shane Ladd

Sarah Lamoreaux

Nathan Lehr

Dominick Lomonaco

Gabriel McManus

Rebecca Mercik

Carly O'Brien

Dawson Palmer

Andrew Rice

Cailee Salisbury

Daniel Schuldt

Lucas Scott

Lilian Shelley

Ella Stafford

Dominic Testani

Mallorie Turner

Kara Watson

 

  • Dominick Lomonaco and Calista Smith received Section IV “Character Counts” Recognition Awards! Awesome job!

 

  • The Chenango Valley Athletic Club also presented Teresa Hatton and Bradley Blewett with Larry McKaig # 1 Fan Awards!

 

Awesome job to all of our Warrior Athletes! Thank you to our coaches and CV Community for your continuous support of our athletic programs!  

Print This Article
DISTRICT    /     BOE    /     CALENDAR    /     STAFF DIRECTORY    /     DEPARTMENTS    /     ABOUT US
221 Chenango Bridge Road  |  Binghamton, NY 13901  |  607.762.6800  |  F 607.762.6890